poniedziałek, 28 marca 2016

GT? Tak! to GLOBBUS TEAM

Siemanko!

Wybiła godz. 18:00 więc lecimy z nowym materiałem! Dzisiaj opowiem o marzeniach, a dokładniej o ludziach, którzy postanowili je spełniać, a przede wszystkim zrealizować.

Zapraszam serdecznie! :)



W lutym, gdy zakładałem tego bloga, w pierwszym poście napisałem o tym, że każdy z nas wszystkich ma jakieś cele, do których chciałby dążyć, niezależnie od wieku, swojego statusu oraz zasobu gotówki. Moim marzeniem było stworzenie bloga o motoryzacji, a dla czwórki chłopaków z Grodziska Wlkp i Granowa zwiedzenie zachodniej Europy.

Przedstawiam Państwu ekipę GLOBBUS TEAM !




Jakub Chojnacki, Mateusz Kaczmarek, Piotr Korbas oraz Jarosław Miś to mężczyźni, którzy pod koniec 2014 roku rozmyślali nad tym, jak spędzą swoje ostatnie wakacje jeszcze jako uczniowie. Zafascynowani podróżami i poznawaniem nowych kultur, szukali inspiracji w ekipie Busem Przez Świat, która na swoim koncie ma 52 odwiedzone państwa. Więc w grudniu 2014 roku nasi chłopacy udali się do Poznania na spotkanie organizowane właśnie przez ekipę Busem Przez Świat.


Obecność na spotkaniu BPŚ, naszym uczestnikom nakreśliła drogę do wyznaczenia celu oraz podsunęła ważne wskazówki jakie muszą wziąć pod uwagę w trakcie realizacji swojej wyprawy życia. I tak po wielu dniach intensywnych rozmów, wewnętrznych konwersacji, burzy mózgów i nieprzespanych nocy, pomysł na WAKACJE 2015 padł na zachodnią Europę.




Chłopacy za cel obrali odwiedzenie 15 państw Europejskich: Niemcy, Holandię, Belgię, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Gibraltar, Monako, Włochy, Watykan, San Marino, Szwajcarię, Austrię i Czechy. Głównym założeniem naszych bohaterów miało być podróżowanie od stolicy do stolicy każdego z państw.

Plan był, trasa również, a co z transportem? No właśnie! Z opowiadań chłopaków wiem, że było wiele koncepcji, ale ja skupię się na tej najważniejszej. Ostateczna decyzja padła na VW T3 z 1983 roku, którego zakupili dokładnie 13 marca 2015 roku z Radomska.


Jak na pojazd marki VW przystało, popularny model Transportera został wyposażony w pancerny silnik diesla 1.9D (z Golfa III) o mocy 64 KM. Moment obrotowy to 124 NM dostępny już od 2400 obr./min. Jako typ zasilania silnika, w tym przypadku zastosowano tu pompę wtryskową.

Jak każdy pojazd pochodzący z tamtego okresu, T3 wymagała remontu, który objął w głównej części prace blacharsko - lakiernicze. Warto wspomnieć, że większość prac, chłopacy wykonywali we własnym zakresie. 


W międzyczasie odbudowy swojego pojazdu, Mateusz, Piotr, Jarek i Kuba wymyślili, aby na pokład swojego wehikułu zabrać kogoś jeszcze, chcąc cieszyć się w większym gronie podróżą jaka miała wydarzyć się już niedługo. 

GLOBBUS TEAM powiększył się o dwie, również młode osoby:

Radosława Maciaszka

oraz Pawła Kierzkowskiego
A tak busik GLOBBUS TEAM wygląda po remoncie






Prawda, że robi wrażenie? Gdy go pierwszy raz ujrzałem, pozytywnie zazdrościłem chłopakom pojazdu. Dla kogoś kto interesuje się motoryzacją, taki widok to marzenie i uczta dla oczu. Tutaj przede wszystkim przemawia klimat, którego we współczesnych samochodach niestety nie doświadczymy.

I tak po miesiącach przygotowań i ciężkiej pracy nastał dzień 4 lipca, sobota 2015 roku godz. 21:00 Stary Rynek w Grodzisku Wlkp.
O tej godzinie team, a dokładnie GLOBBUS TEAM w liczbie sześciu osób na pokładzie biało-niebieskiej rakiety wyruszyło w podróż swego życie na podbicie zachodniej Europy. Na rynku nie mogło zabraknąć najbliższej rodziny, przyjaciół oraz kolegów, którzy cały czas trzymali za nich kciuki.

Jako relację z podróży, mogę śmiało zaproponować film, który ekipa GLOBBUS TEAM razem stworzyła w trakcie wyprawy. Z mojej strony mogę zagwarantować, że po obejrzeniu tego filmu będziecie inaczej spoglądać na świat oraz uśmiejecie się do łez, jak to było w moim przypadku :)))

Chłopaki na ten rok planują już kolejną wyprawę, o której poinformowali na swoim fanpage'u 

Podróż chłopaków nie odbyłaby się bez pomocy władz Grodziska Wlkp. i Granowa oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy znacząco wsparli projekt i przyczynili się do sukcesu GLOBBUS TEAM

W ramach podsumowania chciałbym powiedzieć, że każde marzenie można spełnić. Przykład tych chłopaków mówi sam za siebie, że chcieć to móc. Wiemy przecież doskonale, że nie każdy z nas ma warunki do realizacji celów, ale gdy złączymy się razem możemy zdziałać naprawdę coś wielkiego i niezapomnianego na długie lata, a tym przykładem dla innych może być GLOBBUS TEAM.
Ja ze swojej strony, życzę chłopakom powodzenia, pomyślności, a najbardziej chęci, które są motorem napędowym do dalszych działań.

Do zobaczenia!




poniedziałek, 14 marca 2016

Silnik 1.9 JTD FIAT

Siemanko!

Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam coś więcej na temat najpopularniejszego silnika z grupy Fiata, o mowa oczywiście o silniku wysokoprężnym 1.9 JTD

Zapraszam serdecznie :)

Debiut jednostki 1.9 JTD sięga premiery jakże pięknej w tamtych czasach Alfy Romeo 156, która została zaprezentowana w 1997 roku. Grupa Fiata wprowadziła wówczas ogromne zamieszanie na rynku diesli, bo jako pierwsza zastosowała silnik z wtryskiem common rail marki Bosch (o common rail poświęcę dodatkowy artykuł). Fiat tą jednostką podniósł poprzeczkę konkurentom co z pewnością dało dużo do myślenia innym koncernom.

Początkowe jednostki posiadały 8 zaworów (z czasem paleta powiększyła się o 16 zaworów) i sprężarkę o stałej geometrii. Moc początkowych wersji wynosiły kolejno: 80, 85, 100, 105, 110, 115, 120, 130, 150, 170, aż po najmocniejszą 190 konną. Spalanie tego silnika oscyluje w granicy
6 l/100 km.

Warto wspomnieć, że ten sam silnik możemy spotkać w autach koncernu General Motors np. Opel Vectra, Opel Astra, oraz Opel Zafira. W tych pojazdach, silnik ten możemy spotkać pod oznaczeniem CDTI.

Wytrzymałość i trwałość silnika 1.9 JTD jest zadowalająca jak na jednostkę wysokoprężną. Układ korbowy przy odpowiednim smarowaniu wytrzymuje przebiegi rzędu 500 tyś. km.

Modele w których występuje ten silnik:
- Alfa Romeo 156, 159
- Fiat Brava, Bravo, Marea Weekend, Croma
- Opel Vectra, Astra, Zafira

Przykłady cen osprzętu silnika:

  • Wtryskiwacz 1200 zł
  • Rozrząd kpl. 500 zł
  • Turbosprężarka 2300 zł 
  • Koło dwumasowe 1400 zł
Zalety:                                                                                    
- mała awaryjność                                                                  
- zadowalające osiągi
- wysoka wytrzymałość jednostki

Wady:
- niska kultura pracy w początkowych wersjach
- duże przebiegi w większości aut

poniedziałek, 7 marca 2016

GENEVA INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2016

Siemanko! :)

Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam 5 aut, które według mnie zasługują na chwilę uwagi na tegorocznych targach GENEVA INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2016
Zapraszam serdecznie!

AUDI Q2


Zdjęcie: Audi

Audi Q2 ma wypełnić lukę w segmencie kompaktów marek premium. Jego wymiary wynoszą 419 cm długości, 179 cm szerokości oraz 151 cm wysokości. Jeśli chodzi o ten segment to całkiem sporo. Pojemność bagażnika wynosi od 405 litrów, aż po 1050 litrów po złożeniu tylnych siedzeń. Za dopłatą Audi Q2 będziemy mogli wyposażyć w 12,3 calowy wyświetlacz, który zastąpi nam tradycyjny analogowy system wskaźników prędkości i obrotomierza. Na plus Audi na pewno przemawia fakt o prześwicie który wynosi 20 cm. Audi Q2 będzie dostępne w salonach jesienią 2016 roku.

BUGATTI CHIRON

Zdjęcie: Bugatti

Bugatti Veyron może spokojnie myśleć o emeryturze, w końcu ma godnego następce. Nowy Chiron dysponuje silnikiem o pojemności 8 litrów W16 z czterema turbosprężarkami. Moc jaką Bugatti rozwija to 1500 KM i 1600 Nm. Prędkość maksymalna 420 km/h. Cena to 10,3 mln zł. Robi wrażenie, prawda?

ALFA ROMEO GIULIA

Zdjęcie: Alfa Romeo

Alfa Romeo w Genewie przedstawiła w końcu bardziej "cywilną" wersje swojego nowego modelu. Po topowym wariancie Quadrifoglio o mocy 510 KM firma zaoferowała mniejsze warianty mocy, które wynoszą odpowiednio od 150 do 200 KM. Design Alfy to sprawa pierwszorzędna i zapierająca dech w piersiach. Długo Alfa kazała nam czekać na sedana o takim wyglądzie. Dobra włoska robota!

FIAT TIPO

Zdjęcie: Fiat

Nowy Tipo to następca Fiata Bravo produkowanego od 2007 roku. Tipo dostępny jest w 3 wersjach nadwoziowych: sedan, hatchback oraz kombi. Fiata Tipo, szczególnie w wersji kombi wyróżnia duża długość bagażnika 457 cm oraz pojemność wynosząca 550 litrów. Auto z założenia ma być praktyczne, przestronne i tanie w utrzymaniu.

FIAT 124 SPIDER

Zdjęcie: Fiat

I na koniec zostawiłem samochód, który może stać się hitem w motoryzacji na przyszłe lata. Fiat z wielkim przytupem wraca do pojazdów, które mają wzbudzać emocje i zachwycać wyglądem. Fiat 124 Spider spokrewniony jest z Mazdą MX-5 z którą dzieli płytę podłogową. Wygląd w tym przypadku idzie w parze z parametrami technicznymi. Roadstera Fiata napędzają silniki opracowane przez Abartha o pojemności 1.4 benzynowy turbodoładowany o mocy od 140 KM do 160 KM. Radość z jazdy dopełnia napęd na tylną oś. 

A Wy co sądzicie o moich propozycjach? A jakie są wasze? Zapraszam serdecznie do dyskusji :)